På kiruna.se används kakor, på engelska cookies. Kakor används för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Om du fortsätter, utan att ändra inställningarna i din dator, så godkänner du att kakor från kiruna.se används. 

Läs mer om kakor och hur de används på kiruna.se

Här kan du välja vilket språk du vill läsa vår hemsida på. Vi använder Google Translate vid översättning av innehållet på webbplatsen.

Kiruna kommun

Fönster i Nya Raketskolan

Personal

Administration

Rektorer:
Inga-Lill Gunillasson Sevä   
0980-70 390 / 070-308 29 12
F-åk 3
Fritids

Anita Kitok                
0980-703 34, 070-274 27 09  
åk 4-5
Administrationen                
Grundsärskolan
Verksamhetsservice

Annika Andersson             
0980-702 33 /  070 263 60 96   
åk 6-9                       

Expeditionen:
Eva Enback   åk. F-3                  
0980-70 512

Annica Lindgren åk. 4-9 + grundsärskolan           
0980-70503                                                      

Studievägledare:
Ann-Sofi Niva                      
0980-70 333

Eva Nuuksujärvi                
0980-70 258

Fastighetsvärd:        
Kalle Lahti                       
070-6180698                                                                                

Verksamhetsservice:      
Sven-Erik Tervaniemi       
0980-70 522 

 IT:        
Jan Rapp                           
0980-70 669 / 070 203 96 48

Bibliotek:     
Ulla Sydberg                      
0980-70 339 / 070  228 63 42  

Skolsköterska:                 
Annette Lundgren                      
0980-70 342 
Birgit Myredal                    
0980-70 543

Kurator:                              
Marita Hedin                         
0980-70043 / 070 229 83 10 

Fritidsledare:
Lena Edfast                       
0980-70 203 

Lag fskl (Förskoleklasserna):
Telefon klass A 0980-70246 / 070 2252169
Telefon klass B 0980-70158 / 070 2234287
Annette Norberg Fredriksson
Margareta Ullenius
Marie Andersson-Junkka
Marie Jonasson (Utv led)
Marita Karlenius
Mona Mikko
Pernilla Söderberg
Marie-Helen Spett Aldenlöv

Lag 1  (Årskurs 1)
Telefon
0980-70541 eller 070-2187606
Fritids 0980-70533 eller 070-1827110
Lena Häggström
Margot Andersson
Elin Göransson
Agneta Lantto
Vilhelm Haggärde

Lag 2 (Årskurs 2-3)
Telefon år 3
0980-75 671 / 070 218 82 20
Telefon år 2
0980-75675 / 070 219 05 55
Fritids
0980-70532
Marie Eriksson
Nanna Häggroth
Sanna Nykäinen
Susanne Töyrä
Åsa Eldstål-Johansson
Cecilia Norgren
Ros-Marie Strandelin
Lilian Fängvall (Utvecklingsledare åk2)
Fredrik Boström

Lag3 (Årskurs 4-5)
Telefon år 5
0980-75674 / 070 201 15 20
Telelefon år 4
0980-75672 / 070 185 35 55
Annika Johansson
Birgitta Daunfeldt (Spec ped)
Viveka Granberg
Anita Isaksson
Eva Tavér
Maria Isaksson (Utvecklingsledare)
Peter Armstrand (Trä o metall)
Sofi Kauppi
Ulf Hansson (Idrott)
Emelie Mämmi (Textil)
Marita Markusbacka (Bild)

 Lag 4
Telefon: 070 304 73 23, 0980-70531, 0980-70023
070-1706860, 070-6081733 
Malin Martinsson
Gerd Lundberg
Ann-Charlotte Niemi
Eva Niemi
Susanne Gidlund
Camilla Lind
Karin Näslund
Anna Alatalo

Lag 5 (Årskurs 6-7)
Telefon 070 535 09 27
OBS! Sjukanmälan görs via SMS
Lars Boden
Monika Blind
Charlotta Olovsson
Gun Jonsson (utvecklingsledare)
Jeanette Kuoppa
Lena Edfast
Sofi Ruotsalainen (bild)
Åsa Johansson
Kristina Nilsson
Theresia Majlisdotter
Ida Kirsilä
David Lans
Angelika Hollström

Lag 6(Årskurs 8-9)
Telefon 072 223 94 71
OBS! Sjukanmälan görs via SMS
0980-70665
Katri Olsson (utvecklingsledare)
Nina Söderberg
Sofie Johansson
Åsa Särkimukka
Lena Rikko
Sanna Eriksson
Annelie Åström
Ulrika Johansson
Anna Wikström
Linda Zakrisson
Rose-Mari Olofsson
Maria Lindfors
Seppo Hyvärinen
Elin Johansson
Ida Martikkala (Tj led)
Asta Nilsson
 

Publicerad av: Ulf Hansson

Senast ändrad: 2017-04-19