Vi välkomnar Kirunas nya omvårdnadsledare

Kirunas nya omvårdnadsledare
Omvårdnadsledare från vänster: Åsa Pesonen, Ann-Britt Martinsson, Lena Törelid, Susanna Kärhä, Grace Björnström, Åsa Wuopio och Karin Nutti

Kiruna kommun ger ett varmt välkomnande till våra nya omvårdnadsledare, som nu tar sig an det betydelsefulla uppdraget att stärka omsorgen i kommunen.

Omvårdnadsledare är en ny befattning inom Kiruna kommun under de kommande två åren kommer de att arbeta nära personal inom vård och omsorg. Genom interna utbildningar, introduktion och kontinuerlig utveckling av arbetsmetoder hjälper de till att skapa en verksamhet som präglas av trygghet och omtanke. Omvårdsledarna är alla erfarna medarbetare från kommunen, med en gedigen bakgrund och en brinnande passion för vård och omsorg.

De flesta av oss har jobbat inom omsorgen i mer än 30 år. Vi brinner för det här och vill förändra och förbättra!

En central del av deras uppdrag är att utbilda och handleda personal i det dagliga praktiska arbetet. Omvårdnadsledarna ansvarar för att ta hand om all introduktion av ny personal och lär ut alla de arbetsuppgifter som finns inom verksamheten. Ett särskilt fokus ligger även på språk och kommunikation. Genom satsningar som språkombud och pedagogiska material ska de göra det lättare för all personal att ta till sig kunskap – oavsett språkliga utmaningar.

Jag såg en tavla hemma hos en kvinna, det stod 'Låt de sista åren bli de bästa i sitt liv' – och det känns helt rätt

Det här är en förändringsresa som redan börjat ge resultat. Efter en intensiv första period på 1,5 månad börjar nu många delar falla på plats. Att introducera nya rutiner och skapa nya sätt att arbeta kan vara en utmaning, men med samarbete och samverkan skapar de en grund för trygghet och kvalitet.

Vi är glada och stolta över att ha detta team med i vår verksamhet och ser fram emot att tillsammans göra ålderns höst trygg för alla i Kiruna kommun.

Senast uppdaterad •
Sidan publicerad av • Klara Enbom Burreau