"rootPage" is not defined.

Skoldåd i Fagersta

En byggnad med en svensk flagga på halv stång  utsidan.

Kiruna kommun flaggar på halv vid stång vid stadshuset av sympati och medlidande med Fagersta.

Ytterligare ett fruktansvärt skoldåd har skett i Sverige, denna gång i Fagersta. En elev på Brinellskolan i Fagersta är avliden och tre elever är skadade. Gärningsmannen är häktad.

Det är tragiskt det som skett och vi tänker på de drabbade, de anhöriga och på Brinellskolans övriga elever, personal och vårdnadshavare i den svåra situationen, säger kommunalråd Mats Taaveniku i Kiruna.

– Det här ska inte få hända, och ändå har det hänt igen. Kiruna kommun visar sympati och medlidande med Fagersta genom att hissa flaggan på halv stång vid stadshuset idag, måndag den 24 augusti, säger Mats Taaveniku.

Nya regler kring skolsäkerhet

Från 1 juli 2025 gäller nya regler i skollagen för att stärka skolsäkerheten. Bland annat måste förskolor och skolor ha beredskapsplaner för säkerhetsarbetet, och ska jobba aktivt med att förebygga våld, hot och obehörigt intrång. Sekretessbrytande regler har trätt i kraft som ska underlätta informationsutbyte mellan myndigheter för att tidigt kunna skydda barn och unga.

Förebyggande arbete i Kiruna

Kiruna kommun har under flera år jobbat i regelbunden samverkan mellan förskola/skola, socialtjänst, polis, ungdomsverksamhet och brottsförebyggande samordnare i kommunen. Fokus har legat på erfarenhetsdelning och stöd till förebyggande och främjande arbete när det gäller hot och våld runt barn och unga.

Kommunen har anordnat teoretiska och praktiska säkerhetsutbildningar för personal inom utbildningsverksamheten för att höja handlingsberedskapen. Beredskapsplaner har tagits fram på alla enheter. Under höstlovet kommer ytterligare pedagogisk personal i förskola samt kökspersonal, skolbibliotek och skolskjutspersonal få utbildning.

På Hjalmar Lundbohmsskolan, där grundskola, gymnasium och vuxenutbildning är lokaliserade, pågår ett arbete med att organisera och investera för ökad skolsäkerhet i samband med omflyttningar i lokalerna.

– Vi har tagit fram en investeringsplan för kommunens enheter för att förbättra säkerheten. När det byggs nya förskolor och skolor finns säkerhetstänket kring skalskydd och larm med från början. Vid våra äldre enheter ser vi över förbättringar i enlighet med de nya reglerna för skolsäkerhet, säger skolchef Viktoria Björklund.

Kommunfullmäktige har skjutit till medel för investeringar i förbättrade skalskydd och larm på förskolor och skolor för 2026 och 2027.

– Det är viktigt att vi fortsätter jobba med ökad skolsäkerhet, men det är fruktansvärt att det ska behövas. Som förälder ska man känna sig trygg med att lämna sina barn i förskola och skola. Våra tankar är med samhället Fagersta, och här i Kiruna ska vi fortsätta vårt förebyggande arbete, säger kultur- och utbildningsnämndens ordförande Kenneth Stålnacke.

Kontakt

Senast uppdaterad •