Förtidsrösta i Kiruna kommun

En kvinna som står över ett bord fyllt med massor av röstkort.

Foto: Fialotta Bratt

Söndag den 13 september 2026 är det val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. Från och med den 26 augusti 2026 kan du som vill förtidsrösta.

I Kiruna kommun finns nio förtidsröstningslokaler som är öppna för alla. Utöver dessa är det möjligt att förtidsrösta i bokbussen och i en röstningslokal med begränsat tillträde.

Här kan du förtidsrösta i Kiruna

  • Abisko, skolan
  • Bokbussen (se bokbussens körschema, val.se Länk till annan webbplats.)
  • Karesuando, Eurosuandohuset
  • Kiruna C, Hjalmar Lundbohmsskolan
  • Kiruna C, Malmfältens folkhögskola
  • Kiruna C, Stadshuset Kristallen
  • Kiruna C, SAVO/Resurscentra (begränsat tillträde! Endast för deltagare i daglig verksamhet och personal)
  • Kuttainen, Sporthallen
  • Svappavaara, fritidsgården
  • Vittangi, Folkets hus
  • Övre Soppero, skolan

Så förtidsröstar du

Du kan från 26 augusti till 13 september förtidsrösta i valfri röstningslokal vart som helst i Sverige. För att rösta behöver du kunna styrka vem du är. Till exempel med ID-kort, körkort, pass eller genom att någon intygar vem du är. Personen som intygar vem du är behöver då visa upp sin ID-handling.

Få hjälp att rösta

Om du har svårt att ta dig till en lokal för att rösta finns det hjälp att få. Du kan få hjälp att rösta antingen av ett bud eller med hjälp av kommunen.

Kontakt

  • Valadministration

    Valadministrationen i Kiruna kommun

    Telefontider

    • måndag, onsdag, fredag kl. 09.00-12.00
    • tisdag och torsdag kl. 13.00-16.00
    • lördag 12 september kl. 09.00-12.00
    • söndag 13 september kl. 09.00-12.00
Senast uppdaterad •