Under perioden 26 augusti-13 september 2026 är det möjligt att förtidsrösta. Du kan under perioden förtidsrösta i en valfri röstningslokal var som helst i Sverige.
För att förtidsrösta behöver du kunna visa vem du är. Till exempel med id-kort, körkort, pass eller genom att någon intygar vem du är.
Förtidsröstning i Kiruna kommun
I Kiruna kommun finns nio förtidsröstningslokaler som är öppna för alla. Utöver dessa är det möjligt att förtidsrösta i bokbussen och i en röstningslokal med begränsat tillträde.
Här kan du förtidsrösta i Kiruna
- Abisko, skolan
- Bokbussen (se bokbussens körschema, val.se Länk till annan webbplats.)
- Karesuando, Eurosuandohuset
- Kiruna C, Hjalmar Lundbohmsskolan
- Kiruna C, Malmfältens folkhögskola
- Kiruna C, Stadshuset Kristallen
- Kiruna C, SAVO/Resurscentra (begränsat tillträde! Endast för deltagare i daglig verksamhet och personal)
- Kuttainen, Sporthallen
- Svappavaara, fritidsgården
- Vittangi, Folkets hus
- Övre Soppero, skolan
Vill du förtidsrösta någon annanstans i Sverige? Här hittar du information om alla röstningslokaler och deras öppettider Länk till annan webbplats..
