Under våren har Lovisa Karlsson och Sofie Sarri, projektstrateger, bjudit in förskolor att delta i ett projekt med målet att få ett blommande stadshustorg där barnen fått vara delaktiga i att odla fram och plantera ut växterna. Även Tekniska Verken är möjliggörare och medverkar i genomförandet av projektet.
Totalt deltar elva förskolor, som fått leveranser av fröer och jord, medan skolorna själva ordnat med odlingstråg till exempel urdiskade mjölkförpackningar. Om några veckor kommer pedagoger och förskolebarn att plantera ut plantorna i växtbäddarna som finns vid lekplatsen på Stadshustorget.
På Bullerbyns förskola pågår just nu planteringen av fröerna slingerkrasse, liten solros och purpursolros. Planteringen sker inomhus där plantorna tas om hand tills det är dags för utplantering i planteringsytorna på Stadshustorget.
Vi har pratat om vad ett frö behöver för att kunna växa och gro och barnen är väldigt kunniga. De flesta vet vad som behövs för att ett frö ska kunna växa och gro till en blomma, säger Annett Särkijärvi, förskollärare på Bullerbyns förskola.
Barnen har inte fått ta så mycket plats ute i det offentliga rummet ännu. Min förhoppning är att det inte ska vara ett engångsprojekt. Kanske kan barnens sommarplantering återkomma år efter år där blommor planteras ute i stadsmiljön, säger Sofie Sarri.
Det känns kul att vi på stadsbyggnad kan samverka med den pedagogiska verksamheten i kommunen och att det resulterar i att barnen får synas i staden och lära sig nya saker, säger Lovisa Karlsson.