Kiruna kommun tar nu nästa steg i arbetet med att möta konsekvenserna av LKAB:s utökade deformationsprognos. Måndag den 2 februari 2026 har kommunstyrelsen beslutat att ge kommunledningsförvaltningen i uppdrag att ta fram en ny utvecklingsplan som ska vägleda Kirunas fortsatta omvandling och långsiktiga utveckling.
Sedan LKAB offentliggjorde den utökade deformationsprognosen har Kiruna kommunkoncern genomfört en omfattande analys av prognosens konsekvenser. Arbetet har bestått av en utvärdering av den första fasen av stadsomvandlingen och en riskanalys av den kommande fasen som följer av den nya prognosen. Dessa analyser har legat till grund för de förslag som nu behandlats politiskt.
Den 2 februari antog kommunstyrelsen den samlade djupanalysen. Samtidigt fick kommunledningsförvaltningen i uppdrag att ta fram en utvecklingsplan med tillhörande utredningar. I och med det politiska beslutet inleder nu Kiruna kommun en process för att ta fram en ny utvecklingsplan som bygger vidare på den plan som togs fram 2014. Kommunen ser utvecklingsplanen som nödvändig för att möjliggöra en tydlig, transparent plan som kommer skapa en förutsägbarhet och effektiv stadsomvandling.
— Planen ska både möjliggöra den byggnation som krävs som ersättning för det som försvinner i och med gruvans påverkan och skapa utrymme för ny utveckling som inte har direkt koppling till avvecklingen. På så sätt kan Kiruna fortsätta formas som en attraktiv och livskraftig stad även på lång sikt, säger Åsa Persson, stadsbyggnadschef på Kiruna kommun.
Utöver arbetet med utvecklingsplanen har kommunstyrelsen beslutat att kommunledningsförvaltningen ska utreda modeller för ersättning av kommunala fastigheter, verksamheter och infrastruktur. De ska också säkerställa att gruvstadsparkplaner föregås av ett planprogram och att avvecklingsområdet grundas på ett helhetsperspektiv. Målet är att området utvecklas på ett sätt som bidrar till en trygg och trivsam livsmiljö och motverkar känslan av att bo i ett byggområde.
Kommunstyrelsen har även gett kommunledningsförvaltningen i uppdrag att inleda processen för förvärv av statlig mark. Detta är ett viktigt steg för att säkerställa att kommunen har den mark som behövs för den fortsatta omvandlingen och för att möjliggöra Kirunas långsiktiga utveckling.
— För att genomföra omvandlingen behöver vi tillgång till mer mark, en tydlig utvecklingsplan och fortsatta medborgardialoger. Utvecklingsplanen ska bygga på medborgarnas åsikter, erfarenheterna inom kommunkoncernen och en konstruktiv dialog med LKAB, säger Niklas Sirén, vice ordförande i kommunstyrelsen.