Kirunas nya stadsplan

Fågelvy över Kirunas nya centrum med varierande fasader och byggnader i pågående stadsomvandling, flygfoto.
Kirunas centrum 2023. Foto: Åke Jönsson

Markdeformationerna från gruvbrytningen gjorde det omöjligt att bevara Kirunas tidigare stadskärna. År 2014 tog kommunen fram en utvecklingsplan som formade visionen för det nya centrumet. Efter kirunabornas önskemål skapades en plan för en tät och funktionsblandad stadskärna med ett tydligt torg, en sammanhållen handelsgata och en levande stadsmiljö. Arbetet med planen markerade början på en unik process i svensk historia, där en hel stad med sina verksamheter och funktioner behövde flytta. Den 1 september 2022 invigdes den första etappen av det nya centrumet och nästa kapitel i Kirunas utveckling började.

Det nya centrumet ligger cirka tre kilometer öster om det tidigare. Utvecklingsplanen togs fram av White Arkitekter tillsammans med Ghilardi + Hellsten efter en internationell arkitekttävling. Målet var att utforma en tätare och mer sammanhållen stadskärna med fokus på hållbarhet, mötesplatser och ett aktivt stadsliv.

Ambitionen är att stadskärnan, förutom kommersiell service, ska innehålla bostäder, kontor och kommunal service. Bottenvåningarna ska vara öppna mot handelsgatan och torget. Varje byggnad ska bidra till att skapa en levande stadsmiljö under större delar av dygnet. Med ett krav på variation i fasadmaterial, färgsättning och formspråk skapas en dynamik. Eftersom handelskvarteren uppförts som sammanhållna byggprojekt har det varit viktigt att styra gestaltningen så att de uppfattas som flera olika fastigheter inom samma kvarter för att ge en mer levande och varierande stadsmiljö.

Gatuperspektiv med flera byggnader i Kiruna centrum, där fasader med olika material och uttryck ligger sida vid sida.
Variation i fasadmaterial och färger skapar omväxling i handelskvarteren, även fast allt byggts upp under samma tid.

Detaljplanearbetet har också inneburit ett ovanligt urbanistiskt ställningstagande. Viss extern handel har tillåtits i direkt anslutning till centrum, utan särskilda gestaltningskrav. Lösningen gör det möjligt för olika typer av verksamheter att komplettera varandra i stället för att konkurrera om samma kunder. Den skapar samtidigt en tydlig visuell kontrast mellan den mer sammanhållna stadskärnan och de större handelsvolymerna intill. Denna stilistiska fraktur blir en del av uttrycket för en stad som utvecklas snabbt och i flera skikt samtidigt.

Den nya stadskärnan ramas in av tre större vägar; Malmvägen, Kurravaaravägen och ny E10. Stadshustorget med det nya stadshuset är den centrala punkten. Vid torget tar handelsgatan sin början och leder österut mot E10. Stadsparken har en långsmal form och är 50 meter bred. Den kommer att kantas av bebyggelse på båda sidor och kopplar samman den gamla och nya staden. Bostadskvarteren är utformade så att ingen bor längre än tre kvarter från naturen. Parkens upptagningsområde följer sträckningen av den tidigare malmtransportlinbanan från Tuolluvaara-gruvan. På så sätt får en viktig historisk struktur fortsatt betydelse i det nya stadslandskapet.

En grundläggande idé i stadsplanen är att Kirunas identitet ska följa med in i den nya stadskärnan. Hela hus, byggnadsdelar och detaljer från det gamla centrumet har återbrukats, flyttats och återskapats för att skapa kontinuitet och förankring i historien. Exempelvis har flera kulturhistoriskt värdefulla byggnader placerats i eller nära det nya centrumet.

Återbruket omfattar även material och gestaltningselement som integrerats i de nya stadskvarteren. För den uppmärksamme finns stora som små detaljer i stadsmiljön som speglar det gamla Kiruna. Ett tydligt exempel är klockstapeln på Stadhustorget som tidigare stod på det gamla stadshusets tak. Ett mindre tydligt exempel är färgsättningen på de nybyggda kedjehusen på Husmor Essies väg som färgsatts efter byggnader i det gamla Bolagsområdet. Ett annat är mönstret på skärmtaken ovanför ingångarna till galleriorna som fått sitt mönster efter innertaket i det gamla stadshuset. Ett tredje är en butiksskylt från 1930-talet som följt med klädbutiken Centrum vid flytten till de nya handelskvarteren.

Vinterklädd gågata i nya Kiruna centrum med butiker i bottenvåningarna och människor som promenerar mellan husen.
Torggatan 2024. Skärmtaken ovanför galleriorna med sina mönster från det gamla stadshusets innertak. I bakgrunden syns det flyttade Pekinghuset som tidigare stod i Kirunas gamla centrum.

En central utgångspunkt i den nya utvecklingsplanen var kirunabornas egna synpunkter, tankar och idéer. När planen togs fram arbetade kommunen därför systematiskt med att samla in och sammanfatta de åsikter som kom fram i samråd, dialoger, möten och framför allt genom det omfattande visionsarbete som genomfördes under 2012–2013. Visionsarbetet utgör det viktigaste underlaget för både stadsbyggnadsstrategin och utvecklingsplanen. Den är resultatet av ett brett och inkluderande arbete som engagerade i stort sett alla relevanta aktörer i Kiruna kommun, i flera steg, och som fastställdes av kommunfullmäktige. Visionsprocessen omfattade allt från medborgardialoger till arbetsgrupper, seminarier och konferenser.

Kirunas nya centrum är resultatet av både nödvändig omflyttning och en historisk möjlighet. Genom att kombinera modern stadsbyggnad med återbruk av kulturhistoriska värden skapas en plats som knyter an till Kirunas ursprung och samtidigt blickar framåt. Den nya stadskärnan är tänkt att fungera som en trygg, tillgänglig och levande mötesplats för många decennier framöver. Samtidigt är stadsomvandlingen ett stort experiment. Här byggs en helt ny stadskärna på kort tid och i stor skala, samtidigt som den gamla avvecklas. Det gör processen unik och formbar, men också lärorik för framtidens stadsbyggande.

Senast uppdaterad •