
Foto: Kiruna kommun

Foto: Kiruna kommun
Simundervisningen pausas för lågstadieeleverna på skolorna i centrala Kiruna och i Jukkasjärvi från vecka 45 och resten av höstterminen. Det beror på personalbrist vid Kirunas badhus där åtta tjänster för närvarande är vakanta.
På grund av vakanserna kan badhuset inte garantera den bemanning som krävs för simundervisning och tillsyn, och skolorna har inte möjlighet att ersätta bemanningen i den omfattning som är nödvändig.
Det är eleverna i årskurs 2–3 på Bergaskolan, Luossavaaraskolan, samt Tuolluvaara skola och Jukkasjärvi skola som berörs av pausen. Cirka 2–3 tillfällen till simundervisning ställs in under höstterminen för dessa elever.
− Vi för nu dialog med badhusets chefer om hur simundervisningen ska organiseras under vårterminen 2027. Vi diskuterar olika alternativ till lösning för att eleverna ska få simundervisning så fort som möjligt och tillgodoses det centrala innehållet i kursplanen, säger Tomas Kyrö som är verksamhetschef vid kultur- och utbildningsförvaltningen på Kiruna kommun.
Anette Koivuniemi är avdelningschef på fritids- och serviceavdelningen och berättar vilka åtgärder som badhuset har vidtagit:
– Vi jobbar parallellt med utbildningsförvaltningen för att lösa situationen tillsammans. Målet är att ha en fungerande simundervisning efter årsskiftet. Badhuset har en pågående rekrytering av personal, och ser samtidigt över prioriteringarna i verksamheten, säger Anette.
Kiruna kommun återkommer med ytterligare information när beslut om vårterminens simundervisning har fattats.
Simundervisning ingår i kursplanen för idrott och hälsa i grundskolan.
Det finns inte fastställt i kursplanen i vilken omfattning simundervisning ska genomföras i de olika årskurserna i grundskolan. Men enligt kursplanens centrala innehåll ska elever i lågstadiet röra sig i vatten och få vattenvana, samt balansera, flyta och simma i mag- och ryggläge under simundervisningen.
Läs gärna mer i kursplanen:
Kursplan för idrott och hälsa, Skolverkets webbplats Länk till annan webbplats.
Det är kultur- och utbildningsnämnden samt kultur- och utbildningsförvaltningen som är ansvariga för simundervisningen i Kiruna kommun.
Simundervisning för årskurs 2 och 3 är schemalagd med 45 minuter varannan vecka. Från och med vecka 45 och fram till höstterminenens slut återstår 2–3 tillfällen, som nu pausas.
I årskurs 1 genomförs ingen simundervisning.
Kommunen har sett över hur vi med nuvarande organisation, bemanning och kompetens kan bedriva simundervisning på det sätt som det organiserats för. Vi har tyvärr kommit fram till att det inte är möjligt att i dagsläget bedriva simundervisning under nuvarande förhållanden. Förvaltningen ska tillsammans med rektorerna för berörda skolor och badhusets chefer se över hur vi ska organisera simundervisningen framöver.
Badhuset har lagt ut en del av lokalvården externt, och kan komma att lägga ut fler ytor externt för att lösgöra egna resurser till kärnverksamheten. Man gör också en översyn av öppettiderna för anläggningen. Vidare förs en dialog med utbildningsförvaltningen om samverkan med resurser.
Förvaltningen ska tillsammans med badhusets chefer och rektorerna för berörda skolor se över och planera för hur simundervisningen ska organiseras framöver. Inga beslut har fattats än. Så snart beslut har fattats kommer informationen att förmedlas till vårdnadshavare och på Kiruna kommuns webbplats.
Det har inte fattats beslut om det ännu. Så snart beslut finns kommer vårdnadshavare att informeras via plattformen Vklass och skolornas egna kanaler för kommunikation med vårdnadshavare.
Undervisning kommer att ske för att tillgodose det centrala innehållet i kursplanen. För elever i lågstadiet innebär det att röra sig i vatten och att få vattenvana, samt att balansera, flyta och simma i mag- och ryggläge. Det finns inte fastställt i kursplan eller timplan i vilken omfattning simundervisning ska genomföras i de olika årskurserna.
Uppföljning av elevers utveckling i ämnet idrott och hälsa där simning ingår sker enligt skolans fastställda rutin på samma sätt som i övriga ämnen.
Information kommer att gå ut via plattformen Vklass och skolornas egna kanaler för kommunikation med vårdnadshavare. Information kommer att ges så snart beslut fattats.