Vinnaren av 2014 års allmänkulturella stipendium är utsedd

Rune Henriksson får Kiruna kommuns allmänkulturella stipendium.

Kiruna kommuns kultur- och utbildningsnämnd har beslutat att Kiruna kommuns allmänkulturella stipendium, som årligen utdelas för att "premiera allmänkulturell insats inom Kiruna kommun eller för att uppmuntra pågående verksamhet på det kulturella området" utdelas för 2014 till Rune Henriksson, Kiruna Forskarförening.

Motivering:
"Rune Henriksson har under mer än tio år varit ordförande i Kiruna forskarförening och hans engagemang är utan gräns. Han finns som en sammanhållande kraft för hela föreningens verksamhet och har en mycket stor kunskap om Kirunas historia inkluderande familjehistoria från Jukkasjärvi by med släktanknytningar åt alla håll. Han är även huvudansvarig och huvudförfattare i tidningen Forskaren som utkommer med ca 4 nummer/år. Rune har också arbetat mycket med föreningens hus – Falks hus - och med att på olika sätt bevara Kirunas lokalhistoria"

Stipendiebeloppet är på totalt 10.000 kr.

Stipendiet kommer att utdelas i samband med Kirunafestivalens invigning torsdag 25 juni 2015.

För ytterligare upplysningar: Lennart Lantto, kultursekreterare, 0980-70208

Kontakt

Senast uppdaterad •
Sidansvarig • Ulrika Isaksson